sodalicious.pl

Blog tematyczny o budownictwie i ogrodzie

Dom

Jak okleić meble, aby ładnie wyglądały?

Jak okleić meble, aby ładnie wyglądały?

Niektórzy decydują się na wymianę mebli, bo dotychczasowe im się znudziły, chcą odmienić wystrój wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba inwestować w kolejne elementy wyposażenia, wystarczy zmodyfikować stare meble, można je przykładowo przemalować lub okleić. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt. Oczywiście łatwiej będzie pójść do sklepu i kupić gotowe meble, ale jeśli chce się zaoszczędzić pieniądze, to warto poświęcić trochę czasu i energii, dać drugie życie krzesłom, stołom, szafom itd.

Czym okleić meble?

W pierwszej kolejności należy wybrać materiał, którym oklei się meble. Na szczęście obecnie można liczyć na ogromny wybór, świetnie sprawdza się specjalna folia. Umiejętne oklejenie mebli sprawia, że na pierwszy rzut oka nie widać, że zastosowano okleinę. Można obecnie przebierać w kolorach i wzorach, co ułatwia dopasowanie odpowiedniej folii do aranżacji wnętrza i efektu, jaki się chce uzyskać za jej pomocą. Nie trzeba oklejać wszystkich frontów, szczególnie w przypadku mebli, które nie mają zniszczonej powierzchni. Okleiny mogą być miękkie lub sztywniejsze. Nie należy sięgać po materiały do przyklejania klejem na gorąco, bo może dojść do uszkodzenia powierzchni. Najłatwiej pracuje się z elastyczną okleiną. Istotne będzie także dobranie jej do pomieszczenia, a dokładnie do panujących w nim warunków. Najlepiej sprawdza się folia wodoodporna ze względu na większą trwałość.

Jak okleić meble?

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię mebla, wyrównać ją, wytrzeć na mokro i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Potem można przejść do cięcia okleiny i przyklejenia jej od góry. Pamiętać należy o tym, aby nie odrywać od razu całego papieru z klejem. Trzeba robić to stopniowo, po każdej oklejonej części. Innym sposobem będzie docinanie okleiny dopiero po jej przyklejeniu. W celu przeciwdziałania pęcherzykom powietrza na powierzchni należy przesuwać okleinę raklą w dół. Zawsze przykleja się folię od środka na zewnątrz, aby nie powstały nieestetyczne nierówności. Jeśli okleina została przyklejona krzywo, to należy ją delikatnie odkleić i poprawić. Po oklejeniu całego mebla można docisnąć folię mocniej na całej jego powierzchni.

Błędy popełniane podczas oklejania mebli

Przy oklejaniu mebli wiele osób popełnia rozmaite błędy. Jednym z nich będzie złe dobranie okleiny. Nie może być ona sztywna. Trzeba wybrać materiał wodoodporny, aby nie uległ szybkiemu zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Kolejnym błędem będzie nieprawidłowe przygotowanie mebla, nieoczyszczanie jego powierzchni, nieodtłuszczenie i niewysuszenie. Nierówności i spękania trzeba przeszlifować. Powierzchnia ma być gładka. Błędem jest także rozpoczęcie oklejenia mebla od dołu do góry. W ten sposób nie uzyska się estetycznego efektu. Problemem może być także niewłaściwe przycinanie okleiny. Na odwrocie znajduje się ułatwienie w postaci kratek, którymi należy się kierować podczas wymierzania. Zawsze trzeba też zachować nieco zapasu, aby uchronić się przed odklejaniem brzegów.

Udostępnij