sodalicious.pl

Blog tematyczny o budownictwie i ogrodzie

BudownictwoDom

Materiały do budowy domu. Z czego budować dom z murowanymi ścianami?

Materiały do budowy domu. Z czego budować dom z murowanymi ścianami?

Ściany budynku pełnią szereg funkcji: od konstrukcyjnej i działowej do izolacyjnej i akumulacyjnej. Istnieje wiele różnych materiałów do budowy domu. Jednakże istotne jest to, jak materiał sprawuje się w obróbce podczas murowania. Ważna jest również jego cena. W dzisiejszym artykule rozważymy kilka popularnych materiałów do budowy domów murowanych.

Pustaki ceramiczne – bezpieczny materiał do budowy domu

Pustaki ceramiczne są wypalane w piecu z gliny pustaki z pionowymi drążeniami – takie działanie polepsza ich izolacyjność. Mają dość lekką wagę, dzięki pionowym przestrzeniom powietrznym. Jednocześnie jest on dość nośny. Wadą ceramiki jest kruchość, co sprawia, że jest trudny w obróbce. Cięcie oraz bruzdowanie pustaków ceramicznych mocno narusza strukturę materiału i skutkuje tym, że ciężko zachować szczelność. Trudnym nawet jest montaż czegokolwiek do ściany. Pustaki murowane są na grubą zaprawę lub też piankę. Całkowity koszt ściany z ceramiki jest drogi przez dużą ilość zaprawy czy pianki montażowej.

Zalety: dość optymalna izolacyjność, duża nośność przy niskiej cenie
Wady: kruchy, ciężka obróbka, murowanie na zaprawę

Bloczki silikatowe – czym są?

Bloczki silikatowe czyli bloki wapienno-piaskowe mają bardzo dużą nośność. Taki produkt może mieć małą grubość, dzięki czemu możemy uzyskać parę dodatkowych metrów wewnątrz. Posiada dużą pojemność cieplną, czyli nagrzane wewnątrz ściany oddają ciepło na zewnątrz. Mają bardzo dobrą izolację akustyczną ale także dość niską izolację termiczną. Murowanie takich bloków jest dość szybkie, na cienkiej zaprawie klejowej. Obróbka bloku możliwa nawet piłą ręczną.

Zalety: łatwa obróbka, możliwość murowania na cienkie spoiny, dobra izolacja akustyczna i duża pojemność cieplna, duża nośność
Wady: niska izolacja termiczna, dosyć drogi

Bloczki z betonu komórkowego

Bloki tego typu produkowane są w wielu klasach wytrzymałości. Różnią się one między innymi izolacyjnością. Im gęstszy czyli wytrzymały jest blok tym mniejsza jest jego izolacyjność termiczna. Beton komórkowy jest najcieplejszym materiałem. Taki blok można łatwo i szybko murować. Jest lekki i miękki i dzięki temu łatwo się obrabia. Z uwagi na porowatą strukturę materiału blok jest nasiąkliwy i w budowie z takiego bloku lepiej unikać dużej ilości wilgoci.

Zalety: łatwa obróbka, możliwość wyboru bloku w pewnej klasie wytrzymałości, najcieplejszy i najtańszy materiał, murowanie na klej
Wady: materiał nasiąkliwy, niska nośność, przy niskich klasach wytrzymałości może być mękki

Podsumowanie – materiały do budowy domu

Dobierając materiał na pewno należy patrzeć na wszystkie aspekty kompleksowo. Przede wszystkim na to, jak nasz budynek będzie funkcjonował. Potrzebujemy dużej wytrzymałości czy lepszej izolacji termicznej. Czym będzie budynek ocieplany? Czy jest dla nas ważna izolacja akustyczna? Czy preferujemy łatwą i szybką obróbkę i szczelny mur na cienkie spoiny?

OPALOWO

Udostępnij