sodalicious.pl

Blog tematyczny o budownictwie i ogrodzie

Dom

Ile trwa budowa domu?

Ile trwa budowa domu?

Czas budowy nie jest ściśle określony w przepisach prawa. To dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa budowa domu. Dużo zależy od projektu, a także technologii. Nie bez znaczenia jest także budżet, jakim dysponuje inwestor.

Dom w technologii tradycyjnej

W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się domy budowane w technologii tradycyjnej. Niestety w tym wypadku trzeba się nastawić na dość długi czas budowy. Kluczowe jest to, aby ustalić odpowiedni plan poszczególnych prac, dzięki temu można będzie zorganizować to przedsięwzięcie dużo szybciej i bez większych problemów.

Pierwszym etapem budowy domu jest stan zerowy, który polega na przygotowaniu działki, co może zająć nam maksymalnie 2 tygodnie. Oczywiście w tym wypadku dużo zależy od tego, czy decydujemy się na wykonanie wszystkich prac ręcznie, czy przy użyciu koparki. Kolejna ważna sprawa to wytyczenie budynku, co zajmie nam prawdopodobnie cały dzień. Wykonanie fundamentów może trwać krótko lub przeciągać się w zależności od ich specyfiki. Ściany fundamentowe można wykonać w 2 tygodnie, bo pomiędzy poszczególnymi pracami potrzebna jest 3-dniowa przerwa. Ściany nośne postawimy w ciągu 3 tygodni. Można zaoszczędzić trochę czasu, decydując się na nową płytę fundamentową.

Stan surowy otwarty

Uzyskanie stanu surowego otwartego może trwać nawet pół roku. W pierwszej kolejności trzeba zabrać się za murowanie ścian i kominów, co zajmie około 5-10 tygodni. Decydując się na budowę domu w technologii energooszczędnej ten czas może się wydłużyć, nawet do 15 tygodni. Kolejne 2 tygodnie zajmie nam pielęgnacja stropu oraz wykonanie schodów.

Następny etap to wykonanie ścian kolankowych, co pochłonie kolejne 4-7 dni, a także wykonanie wieńca pod murłatę, to z kolei dodatkowe 2 dni pracy. Potem przychodzi czas na montaż więźby dachowej i pokrycia. W tym wypadku trzeba liczyć od 2 tygodni do półtora miesiąca, gdyż dużo zależy od rodzaju poszycia, pokrycia dachowego, a także od kształtu dachu. Najszybsze w budowie będą więźby prefabrykowane, bo można je wykonać zaledwie w kilka dni.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty obejmuje między innymi montaż drzwi, okien oraz bramy garażowej. Na takie prace trzeba będzie poświęcić około 2 tygodni. Następne 5 miesięcy zajmie nam wykończenie wnętrz oraz ocieplenie budynku. Pełne wykończenie obejmuje tynkowanie, ułożenie podłóg, malowanie oraz montaż instalacji. Jeżeli uda nam się zgrać wszystkie ekipy wykończeniowe, być może zaoszczędzimy trochę czasu. Niestety bardzo często ekipy budowlano-remontowe mają opóźnienia, zawsze warto mieć to na uwadze.

Jak widać, budowa domu jest przedsięwzięciem bardzo czasochłonnym i drogim, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania oraz opracowania skrupulatnego harmonogramu poszczególnych prac. W dzisiejszych czasach jest to bardzo duża inwestycja nie tylko pod względem czasowym, ale także finansowym, dlatego należy dobrze przemyśleć decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Udostępnij