sodalicious.pl

Blog tematyczny o budownictwie i ogrodzie

Dom

Trawy ozdobne w ogrodzie aranżacje – od czego zacząć?

Trawy ozdobne w ogrodzie aranżacje – od czego zacząć?

Osoby poszukujące sposobu na upiększenie ogrodu, nie ograniczają się do inwestowania w krzewy, drzewa i kwiaty. Coraz częściej pojawiają się także trawy ozdobne w ogrodzie aranżacje których potrafią wywołać imponujące wrażenie. Warto dowiedzieć się więcej nie tylko na temat ich poszczególnych gatunków, ale i na temat tego, jak korzystać z możliwości, jakie otwierają przed nami.

Trawy ozdobne w ogrodzie – dlaczego warto?

Nie ma jednego argumentu, który przemawiałby za inwestycją w trawy ozdobne w ogrodzie. Zdecydowana większość osób decydujących się na ich zakup zwraca jednak uwagę na to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami zwracającymi na siebie uwagę ze względu na ich piękno. Trawy z lekkimi kwiatostanami nie mają dominującego charakteru. Trudno nie zgodzić się jednak z tym, że stanowią fantastyczne tło dla innych roślin ogrodowych, których uroda jeszcze bardziej wybrzmiewa właśnie w towarzystwie traw.
Kwiatostany traw mają i ten plus, że można je ciąć i suszyć. Są więc nieoczekiwanym wsparciem, jeśli poza zwykłymi pracami ogrodowymi lubimy też tworzenie kompozycji z kwiatów ciętych. W sprzedaży nie brakuje zresztą traw ozdobnych, których atrakcyjny wygląd przyciąga nasze spojrzenia nie tylko wiosną i latem, ale i podczas innych pór roku. Niepowtarzalnego wrażenia, jakie można uzyskać dzięki nim, nie jest nam w stanie zagwarantować klasyczna trawa. Jakby tego było mało, trawy ozdobne charakteryzuje zdumiewająca odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrze radzą sobie zarówno z suszą, jak i z gwałtownym spadkiem temperatury.

Trawy ozdobne – na jakie gatunki stawiać?

Wybór traw ozdobnych do ogrodu nie może być nieprzemyślany przede wszystkim dlatego, że istnieją między nimi spore różnice. Niektóre osiągają nawet trzy metry wysokości, brak wiedzy na ten temat połączony z decyzją o ich uprawianiu mógłby więc zwiastować spore kłopoty. Taka wielkość osiągają choćby miksanty chińskie oraz mozga trzcinowa. Zdecydowanie lepszym wyborem może być więc inwestycja w gatunki opisywane jako średnio wysokie, a więc te, które osiągają do 1,5 metra wysokości. To właśnie do tej grupy zaliczane jest proso rózgowate, trzcinnik oraz owies wiecznie zielony. Jeśli zależy nam na nieco niższej trawie, także mamy w czym wybierać. Najniższymi gatunkami są trawy wchodzące w skład mieszanek gazonowych. Jedną z ich szczególnie wartych podkreślenia zalet jest zresztą także łatwość uprawy.

Co warto wiedzieć o potrzebach traw ozdobnych?

Potrzeby traw ozdobnych mogą różnić się między sobą. Warto jednak pamiętać, że kolejne z nich przepadają, przede wszystkim, za stanowiskami ciepłymi i słonecznymi. Susza jest zwykle łatwiejsza do zniesienia niż niedobory słońca, co warto mieć na uwadze planując ich rozmieszczenie w ogrodzie. Dobrze jest pamiętać także o tym, że jedną z cech traw jest ich stosunkowo bujny rozrost. Sadząc ich kępy należy mieć więc na uwadze to, że wymagają sporej wolnej przestrzeni. Jeśli ich producent nie wydał innych zaleceń, trawy ozdobne w ogrodzie najlepiej jest sadzić wiosną.

Udostępnij