sodalicious.pl

Blog tematyczny o budownictwie i ogrodzie

Dom

Nowoczesne karnisze na firany i zasłony – jakie wybrać?

Nowoczesne karnisze na firany i zasłony – jakie wybrać?

Wybór karniszy do nowoczesnego wnętrza często stanowi duży problem. Jakie z nich najlepiej sprawdzają się w takich aranżacjach?

Nowoczesne aranżacje również mogą zawierać firany i zasłony. Do ich powieszenia wykorzystuje się wtedy karnisze, które można obecnie zakupić w wielu wariantach. Jakie z nich najlepiej będą nadawały się do wnętrz nowoczesnych? O czym warto pamiętać podczas ich wyboru?

Jak wyglądają nowoczesne karnisze?

Nowoczesne karnisze są dostępne w różnych stylach, materiałach i kolorach. Niektóre popularne nowoczesne style karniszy to:

  • Minimalistyczne – te karnisze są proste i eleganckie, często wykonane z metalu lub drewna, o czystych liniach i zredukowanych elementach dekoracyjnych.
  • Przemysłowe, loftowe – karnisze w stylu przemysłowym są często wykonane z metalowych rur, kształtek, co nadaje im surowy wygląd.
  • Mid-century – te karnisze są inspirowane trendami projektowymi z lat 50. i 60. XX wieku, charakteryzującymi się prostymi i eleganckimi kształtami, głównie wykonane są z drewna.
  • Geometryczne – geometryczne karnisze mają ciekawe kształty, na przykład detale w formie kół czy kwadratów często wykonane z metalu lub tworzywa.
  • Szynowe – mają formę szyny podwieszanej najczęściej do sufitu, dlatego wyglądają nowocześnie i dyskretnie.
  • Linkowe – ciekawe karnisze składające się z cienkiej metalowej linki naciągniętej między uchwytami.
  • Z osłoną – do nowoczesnych wnętrz można też wybrać karnisze wyposażone w osłony, które zasłaniają szynę albo pręt, na którym wiesza się zasłony, firanki.

Karnisze nowoczesne – pojedyncze czy podwójne?

Dostępne w sklepach karnisze nowoczesne są sprzedawane w dwóch wariantach, czyli jako karnisze pojedyncze oraz jako karnisze podwójne.

Te pojedyncze składają się tylko z jednego pręta albo szyny do podwieszenia zasłon lub firan. Podwójne mają z kolei dwa równoległe elementy tego typu. 

Decyzja o wyborze odpowiednich karniszy będzie w tym przypadku polegała na uwzględnieniu liczby osłon, jakie zamierza się powiesić na karniszu. Gdy chce się jednocześnie używać zasłon i firan i zasłaniać okno zasłonami, warto wybrać karnisze podwójne. Te pojedyncze sprawdzą się wtedy, gdy zamierza się powiesić albo zasłony, albo firanki. Również można użyć ich wtedy, gdy nie będzie się zasłaniało okien zasłonami.

O czym pamiętać przy kupnie karniszy na firany i zasłony?

Wybierając nowoczesny karnisz, należy wziąć pod uwagę ogólną estetykę pokoju i dobrać na tej podstawie styl, który go uzupełnia. Równe inspiracje, jakie karnisze wybrać, można znaleźć obecnie w internecie, na przykład w serwisach społecznościowych.

Należy również przeprowadzić dokładne pomiary wnęki okiennej, aby na tej podstawie właściwie dobrać do niej długość karnisza. Zaleca się, aby karnisze były dłuższe o około 20-30 cm od długości wnęki okiennej z każdej jej strony.

Wielu producentów i sprzedawców oferuje karnisze na wymiar, dlatego można w takim przypadku zamówić je w określonej długości. Dostępne są również karnisze teleskopowe, których długość można dobrać samodzielnie bez przycinania.

Udostępnij