sodalicious.pl

Blog tematyczny o budownictwie i ogrodzie

Dom

Jaki jest największy dom na świecie?

Jaki jest największy dom na świecie?

Największy dom na świecie wybudowany został w Chinach, a dokładniej mówiąc w Syczuan. Mowa tutaj oczywiście o popularnym budynku centrum handlowego Century Global Center. W opisywanej konstrukcji mieszczą się nie tylko sklepy, ale również kina, hotele, stadiony i różnorodne kluby sportowe. Nie można zapominać także o rewelacyjnym parku wodnym i wspaniałym lodowisku. Jeżeli chodzi o powierzchnię domu to wynosi ona 1 760 000 km2. Century Global Center zbudowany został w niecałe trzy lata. Konstrukcja ma wysokość 100 metrów, długość 400 metrów i szerokość 500 metrów.

Jaki jest najwyższy dom na świecie?

Jeżeli chodzi o najwyższy budynek na świecie, to w pierwszej kolejności należy wspomnieć o popularnym hotelu Burdż Chalifa. Niesamowita konstrukcja ma formę gigantycznego stalagmitu, który wznosi się na wysokość 828 metrów. Burdż Chalifa jest jednym z największych i najpopularniejszych symboli Dubaju. Jeden z najbardziej luksusowych hoteli cieszy się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko wśród turystów. W budynku znaleźć można oczywiście centra handlowe, apartamenty mieszkalne i biura dla najbogatszych firm. Kolejny największy dom na świecie to Shanghai Tower, który ma 632 metrów. Shanghai Tower to najwyższy budynek w Chinach, który zaprojektowany został przez biuro architektoniczne Gensler. Warto wspomnieć również o budynku Abradż al-Bajt (601 metrów), który znajduje się w Arabii Saudyjskiej. W Chinach powstał także budynek Ping An Finance Center o wysokości 599,3 metrów i Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre o wysokości 530 metrów. W Ameryce Północnej najwyższym budynkiem jest One World Trade Center (541,4 metrów).

Jaki jest najdłuższy budynek na świecie?

Najdłuższym budynkiem na świecie jest Galeria Klystron w Menglo Park w Kalifornii, w której znaleźć można światowe laboratorium naukowe. Opisywana budowla zbudowana została w 1966 roku i rozciąga się na 3 000 metrów. Jeżeli chodzi o domy mieszkalne, to za najdłuższy uważa się z kolei budynek znajdujący się w Łucku przy Alei Sbornosti. Opisywany dom ma długość aż 1750 metrów.

Jakie są najwyższe budowle w Polsce?

W Polsce najwyższy jest oczywiście Pałac Kultury i Nauki, który liczy 237 metrów. Jak powszechnie wiadomo jest to jeden z najpopularniejszych punktów w stolicy. Na drugim miejscu jest Warsaw Spire, który liczy 220 metrów. Warto wspomnieć również o takich budynkach jak np.: Warsaw Trade Tower (208 metrów), Q22 (195 metrów) i Złota 44 (192 metrów).

Jaki jest najwyższy dom jednorodzinny na świecie?

Antilia Tower w Mumbaju to bez wątpienia najwyższy dom jednorodzinny, który jak sama nazwa wskazuje inspirowany jest Atlantydą. 27 piętrowy wieżowiec ma 173 metrów wysokości. Jeżeli chodzi o cokół budynku, to stanowi on sześć pięter garażu w którym można pomieścić aż 170 samochodów. Właściciel budynku do dyspozycji ma własne kino z 50 fotelami, profesjonalnie wyposażone centrum SPA i kila basenów. Koszty wybudowania najwyższego domu jednorodzinnego to bagatela 2 miliardy dolarów. Warto wspomnieć również o tym, że to właśnie Antilia Tower jest obecnie najdroższą prywatną rezydencją na świecie.

Udostępnij