Inwestycja w panele fotowoltaiczne może wiązać się wieloma wątpliwościami i obawami. Z tego powodu, opisaliśmy jak wygląda cały proces instalacji, od momentu decyzji do uruchomienia jej. W artykule znajdziesz wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o fotowoltaika Rybnik.
Od czego zacząć?
Jednym z najistotniejszych etapów instalacji fotowoltaicznej jest, jak przy każdej innej dużej inwestycji, dokładne przemyślenie wszystkich elementów. Instalacja ma nam służyć przez długie lata. Jej zadaniem jest przyniesienie nam oszczędności. Dlatego najpierw podsumujmy nasze rachunki oraz nasze potrzeby. Wtedy powinno wyklarować się to, co chcemy uzyskać przez instalację fotowoltaiki Rybnik.
Zanim przystąpisz do działania, zdecyduj, w jakim miejscu chcesz postawić panele fotowoltaiczne. Weź pod uwagę ilość miejsca, którą chcesz poświęcić na instalację oraz jej stopień zacienienia. Odpowiednie miejsce sprawi, że instalacja będzie wydajna i szybciej się zwróci finansowo.
Ustal swój budżet. Powinieneś wiedzieć, ile jesteś w stanie wydać na inwestycję, zanim przystąpisz do jej uskutecznienia. Pomoże ci to zdecydować, jaką ekipę instalacyjną wybrać.
Jeśli zastanawiasz się, jaka firma wykona instalację porządnie, możesz znaleźć wiele rankingów, które oceniają poszczególne firmy. Pomoże ci to znaleźć dobrą ekipę w twoich okolicach.
Fotowoltaika Rybnik – procedury i formalności
Proces instalacji fotowoltaicznej rozpoczyna się od audytu fotowoltaicznego. To analiza, która polega na zbadaniu, jakie techniczne i ekonomiczne możliwości ma nasz budynek, na montaż fotowoltaika Rybnik. Dobry ekspert uwzględni podczas audytu konstrukcję, nośność oraz typ pokrycia dachu, kwestie bezpieczeństwa, a także stan obecnej instalacji elektrycznej. Zdobycie tej wiedzy jest niezbędne przed kolejnym etapem, który nas czeka.
Po audycie następuje dobór urządzeń i kosztorys. To etap, kiedy ekipa instalacyjna przygotowuje ofertę i wybiera dokładnie sprzęt. Najczęściej istnieje kilka wariantów prezentowanych przez firmę urządzeń. Dlatego do klienta należy ostateczna decyzja, które będą użyte w instalacji. Sprzęt różni się ceną oraz możliwościami. Drugi etap służy również do wybrania opcji finansowej, która pomoże nam poradzić sobie opłatami. Trzy najczęściej wybierane opcje to kredyt na fotowoltaikę, leasing fotowoltaiki lub podzielenie kosztu na raty.
Trzeci etap to podpisanie umowy. Pamiętajmy o odpowiedzialności i przed podpisaniem dokumentów dokładnie przeczytajmy każdy punkt.
Ostatnia część procesu to montaż instalacji i jej uruchomienie. W tej kwestii najczęściej nie mamy zbyt wiele do zrobienia. Obowiązki należą do ekipy instalacyjnej. Ostateczny rozruch instalacji będzie możliwy tylko wtedy, kiedy wymienimy licznik na dwukierunkowy. Należy złożyć wniosek, a operator sieci powinien wykonać ten zabieg w ciągu 30 dni.