sodalicious.pl

Blog tematyczny o budownictwie i ogrodzie

Meble

Czy wiesz, czym pomalować meble?

Czy wiesz, czym pomalować meble?

Nie trzeba kupować nowych mebli w celu zmiany dotychczasowego wystroju wnętrza. Zdecydowanie tańszym i szybszym rozwiązaniem jest ich pomalowanie. W sprzedaży znajdują się rozmaite farby, wystarczy dobrać je do konkretnego rodzaju powierzchni. Można przebierać w kolorach, więc nie ma problemu z ich dopasowanie do aranżacji wnętrza, swoich indywidualnych preferencji. Jeśli mebel jest w dobrym stanie, to wystarczy go tylko odświeżyć, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jak wiadomo, dobrej jakości meble kosztują i to sporo. Pomalowanie elementów wyposażenia jest rozwiązaniem niskobudżetowych. Można uzyskać świetny efekt, nie ma w tym niczego skomplikowanego.

Czym pomalować meble, aby uzyskać pożądany efekt?

W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje farb przeznaczonych do malowania mebli. Istotne będzie dobranie odpowiedniego środka do typu powierzchni. Inna farba sprawdzi się do drewna, metalu, tworzywa sztucznego. Kolejną kwestią jest, jaki chce się uzyskać efekt. Zawsze należy zwracać uwagę na skład farby i jej właściwości. Jeśli meble mają być używane w domowych wnętrzach, to należy wystrzegać się farb zawierających szkodliwe substancje, które mogą powodować szereg działań niepożądanych. Najlepszym rozwiązaniem będzie malowanie na zewnątrz zamiast w domowych wnętrzach. Można zrobić to w ogrodzie, na tarasie lub przynajmniej na balkonie, aby ewentualne związki wywietrzały, nie były wdychane przez domowników. Warto pomyśleć także nad zakupem farb ekologicznych, które są wolne od niebezpiecznych substancji.

Jakie wyróżnia się farby do mebli?

Do malowania mebli świetnie sprawdza się emalia akrylowa, która rozpuszcza się w wodzie. Można wobec tego liczyć na uniknięcie intensywnego zapachu, który powoduje czasem wręcz ból głowy. Emalie akrylowe szybko schną, są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Można zdecydować się na opcję matową, błyszczącą itd. Do zalet zalicza się także odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Kolor nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego. Kolejną opcją do wyboru są farby ftalowe, które idealnie sprawdzają się w przypadku mebli ogrodowych. Jeśli ktoś chce pomalować krzesła na taras lub stół na balkon, to może zdecydować się właśnie na tego rodzaju farby. Są one odporne na czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne. Farba nie zostanie zmyta pod wpływem wody, nie zacznie się łuszczyć na skutek działania temperatury.

Na jaki rodzaj farby się zdecydować?

Dobrym wyborem w przypadku mebli używanych w domowych wnętrzach będzie pomalowanie ich farbą kredową. Szybko schnie, ma neutralny zapach, jest ekologiczna. Można nią pokrywać nawet meble dziecięce, nie trzeba martwić się o zdrowie dziecka. Farby kredowe będą odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne pod warunkiem, że pokryje się pomalowaną powierzchnię lakierem. Można też zdecydować się na wosk, który również zabezpieczy powierzchnię, nie będzie ona podatna na ścieranie. Do malowania mebli używa się także różnych lakierów i lakierobejcy. Mogą być one przezroczyste lub zawierać rozmaite pigmenty. Można liczyć na wykończenie matowe, satynowe, z połyskiem.

Udostępnij