Szalik do karmienia piersią – czym jest i jak wybrać najlepszy?

Szalik do karmienia piersią - sodalicious.plW sklepach jest wiele przeróżnych akcesoriów mających pomóc nam w karmieniu dziecka czy zwiększeniu komfortu w trakcie tej czynności. A co jeśliby połączyć oba te aspekty i stworzyć akcesorium, które pomoże nam karmić dziecko zapewniając nam przy tym komfort psychiczny?

Zaciekawieni?

Czytajcie dalej i zapoznajcie się z szalikiem do karmienia piersią oraz zobaczcie jak wybrać najlepszy z nich.

Czym jest szal do karmienia?

Szal do karmienia, jak sama nazwa wskazuje, jest szalem, który ma nam pomóc przy karmieniu piersią. Jednak jego rola nie polega głównie na podtrzymywaniu ręki czy dziecka w celu łatwiejszego karmienia, a na osłanianiu niemowlęcia i karmiącej go mamy.

Szaliki tego typu wykonywane są z różnych materiałów, dzięki czemu zakup ten możemy dostosować do panującej pory roku. Na chłodniejszą porę roku sprawdzi się szal bawełniany, z kolei na wiosnę oraz upalne lato najlepsza będzie wiskoza bambusowa.

Wystarczy założyć szal na szyję, włożyć do niego niemowlę, a nadmiarem materiału owinąć siebie wraz z dzieckiem i gotowe! Można rozpocząć karmienie piersią bez jakiejkolwiek krępacji. 😉

Jaka jest główna rola szala do karmienia?

Szal ma zapewniać komfort psychiczny zarówno mamie, jak i dziecku w czasie karmienia piersią. Może on również stanowić ochronę przez słońcem czy chłodnym wiatrem dla dziecka, a także pełnić rolę dziecięcego kocyka, jeśli niemowlęciu może być za zimno.

Z jakich tkanin najczęściej zrobiony jest szalik do karmienia piersią?

Tkaniny naturalne to podstawa, gdy chodzi o rzeczy przeznaczone dla dzieci lub mające mieć kontakt z ich skórą. Stawiajmy na szale z materiałów przewiewnych. Niemożliwe jest dostanie szali do karmienia wykonanych w 100% z tkaniny naturalnej, ale wybierzmy ten, który ma jej najwięcej.

Najczęściej spotykanymi mieszankami tkanin w przypadku szali do karmienia piersią są:

  • bawełna 85%, poliester 5%, elastan 5%,
  • wiskoza bambusowa 97%, elastan 3%.

Jak czyścić szal do karmienia niemowlaka?

Szalik do karmienia piersią należy czyścić dokładnie w ten sam sposób co każdą odzież mającą styczność z niemowlakiem. Pamiętajmy jednak, aby dostosować temperaturę prania w pralce automatycznej do rodzaju tkaniny z jakiej zrobiony jest szal. Najczęściej należy prać go w 30 stopniach z dodatkiem środków piorących.

Szalik do karmienia piersią - sodalicious.pl
Na co zwracać uwagę przy wyborze szala do karmienia piersią?

Jak nosić szalik do karmienia?

Szal do karmienia możemy nosić na wiele różnych sposobów. Może ono pełnić rolę chusty, szala – komina, ponczo, narzutki na plecy bądź jedno ramię (zależy od wymiarów szala) czy kocyka dla dziecka. A gdy na szal jest za ciepło, to bez większych problemów możemy schować go do torebki.

Wady szalików do karmienia

Szal może nie spełnić swojej roli, jeśli nasze dziecko należy do bardziej ruchliwych. Ponadto, utrzymanie dziecka mającego powyżej 10 kilogramów w szalu będzie nie lada wyzwaniem nawet dla wysportowanych mam. Łatwo, więc wywnioskować, że szal może nie spełnić roli również, gdy mamy do czynienia ze starszym niemowlakiem lub, gdy mamy problemy z kręgosłupem, a dodatkowe obciążenie stanowiłoby wyłącznie problem.

Zalety szali do karmienia

Szalik do karmienia piersią znajduje najczęściej zastosowanie w przypadku karmienia piersią w miejscach publicznych. Jest to bardzo prosty sposób, aby uniknąć gapiów czy niezbyt przychylnych komentarzy, a przede wszystkim, aby zapewnić komfort psychiczny sobie i dziecku. Starsze niemowlę staje się bardzo ciekawe otaczającego go świata, przez co łatwo ulega rozproszeniu, a jego karmienie jest trudniejsze. Szal pomoże nam ograniczyć bodźce z zewnątrz.

Kiedy jest dobry czas na zakup szalika do karmienia piersią?

Szalik dobrze jest kupić już na samym początku bycia mamą. Chociaż małe dziecko przesypia większość czasu, a my opiekujemy się maleństwem głównie w domu, to już wtedy warto zaopatrzyć się w tego rodzaju akcesorium do karmienia.

Dlaczego?

W pierwszej kolejności, będziemy mieli już ten zakup za sobą i w momencie, gdy będzie on potrzebny to nie będziemy zmuszeni biegać w szale po sklepach i go szukać. 😉 Nie należy zapominać także o spacerach z maleństwem, a zgłodnieć może ono w każdej chwili. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na odciąganie pokarmu przy użyciu laktatora elektrycznego to szalik będzie potrzebny już wtedy.

Komu sprawdzi się szal do karmienia?

Szal do karmienia jest idealny dla wszystkich mam karmiących piersią, które nie chcą, aby w trakcie tak intymnej czynności oczy osób postronnych były skierowane właśnie na nią.

Szalik do karmienia piersią - sodalicious.pl
Gdy nie mamy potrzeby korzystania z szala do karmienia bez problemu możemy schować go do torebki.

Jaki szalik do karmienia piersią wybrać i kupić?

Najlepiej jest wybierać szale wykonane z jak najbardziej naturalnych tkanin. Będą one bardziej przewiewne, a także nie powinny podrażniać skóry niemowlęcia czy naszej własnej.

Zwracajmy uwagę na rozmiary tego rodzaju szali. Na rynku dostępne są szaliki do karmienia zarówno niewielkich rozmiarów, które cechuje duża szerokość, aby móc zakryć skutecznie siebie i niemowlę, jak i te znacznie większe. Największe szale do karmienia przypominają ponczo, a ich długość w obwodzie może dochodzić nawet do 2 metrów.

Jeśli chcemy korzystać z szala wyłącznie okazjonalnie lub mieć schowany w torebce egzemplarz, na wszelki wypadek, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się szal mniejszy, który nie będzie zajmował nam pół objętości torebki.

Warto również zainteresować się, czy szal, o którego zakupie myślimy posiada jakieś dodatkowe udogodnienia, na przykład w postaci kieszonek, w której możemy schować chociażby chusteczkę higieniczną.

Producenci

Wśród producentów szalików do karmienia piersią możemy wymienić takie firmy jak Chicco, Cuddleco, Oscar Baby, Pulp, Skip Hop, Supermami czy Tineo. Ceny szali zależą od ich wielkości, designu czy rodzaju materiału z jakiego zostały zrobione i wahają się od około 50 do 160 złotych.

Opinie

Zdania dotyczące szali do karmienia są podzielone. Część mam uważa tego rodzaj akcesorium za coś co narusza tak ciężko wywalczoną przez nie możliwość publicznego karmienia.

Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje również druga strona medalu i mamy, które czują się skrępowane karmieniem piersią w miejscu publicznym również potrzebują czegoś co zapewni im komfort, a tym „czymś” jest właśnie szal do karmienia.

A co Wy sądzicie o szalikach do karmienia piersią?

Dajcie znać w komentarzach.

« || » Kategoria: Akcesoria dla dzieci i niemowląt, Akcesoria dla rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *