Strój jeździecki dla dzieci

Strój jeździecki dla dzieci to rzecz obowiązkowa na liście do kupienia, kiedy Twoja pociecha odkryje w sobie pasję do koni. Ruszają nowe zajęcia dodatkowe, a do tych konkretnych nie wystarczą wygodne dresy. Pierwszy strój do jazdy konnej? Doradzimy!
Z czego składa się kompletny ubiór jeźdźca, jakie jeszcze akcesoria mogą być przydatne i jaką kwotę trzeba na to przeznaczyć – wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Jaki strój jeździecki dla dzieci założyć na pierwszą jazdę?

Kiedy dopiero idziemy zrobić rozeznanie i nie wiemy jeszcze czy dziecku spodoba się praca z koniem nie inwestujemy na wstępie w kompletną wyprawkę.
Co więc założyć na pierwszy raz?

Strój jeździecki dla dzieci
Strój jeździecki dla dzieci

Postawmy na wygodę.

Na początek dobrym zamiennikiem sprzętu jeździeckiego będą legginsy. Ważne, aby wybrać taki model, który nie ma, lub ma bardzo delikatny szew po wewnętrznej stronie uda – to najbardziej narażone na otarcia miejsce przez to, że siedząc w siodle jest się w ciągłym ruchu. Otarcia sprawią ból, a ból przyniesie zniechęcenie. Do jazdy nie nadają się za to dresy, ponieważ mimo swobody ruchu nie mają przylegające nogawki.

Co do bluzki, to również powinna być przylegająca i nie krępująca ruchów. Jeżeli jest chłodno i dziecko będzie miało na sobie bluzę lub kurtkę, koniecznie musi być ona zapięta. Wymaga tego bezpieczeństwo.

Jeśli już o bezpieczeństwie mowa, to najbardziej charakterystycznym elementem stroju jeździeckiego dla dzieci i nie tylko jest specjalny kask, zwany toczkiem. Stajnia, która prowadzi zajęcia na pewno będzie miała egzemplarze do wypożyczenia. Raczej nie będzie można korzystać z własnego kasku rowerowego – każda dziedzina sportu wymaga pewnych atestów. Analogicznie idąc na park linowy trzeba wypożyczyć kask wspinaczkowy, a swój, z którego korzysta się np. na skateparku zostawić na ziemi.

Buty to bardzo ważny element. Nawet jeśli jest gorąco, to do konia nie powinno się podchodzić w odkrytych butach typu sandały, czy japonki, albo w zwykłych tenisówkach, ponieważ może skończyć się to poważnym urazem. Najlepiej jeśli obuwie będzie posiadało malutki obcas – łatwiej wtedy utrzymać stopę w strzemieniu w prawidłowej pozycji.

Zobacz też: Drzwi przesuwne do pokoju dziecka

Jaki strój jeździecki dla dzieci wybrać i kupić?

Jeśli pierwsze lody zostały przełamane, dziecko jest chętne, gotowe i zdecydowane uczęszczać regularnie do szkółki, pojawia się przed nami dylemat co powinniśmy kupić? W skład kompletnego stroju jeździeckiego dla dzieci wchodzą:

 • Sztyblety/oficerki
 • Toczek
 • Sztylpy/Czapsy
 • Bryczesy
 • Kamizelka ochronna
 • Skarpety jeździeckie
 • Top
 • Rękawiczki
Najlepszy strój jeździecki dla dzieci
Najlepszy strój jeździecki dla dzieci

Strój jeździecki dla dzieci – obuwie

Na koniu jeździ się w sztybletach lub oficerkach. Te pierwsze sięgają za kostkę, drugie do kolan. Dla początkujących osób bardziej polecane są sztyblety. I to pierwszy element stroju jeździeckiego, który polecamy kupić. Często w szafach dorosłych znajdują się tego typu buty, jednakże zdecydowanie rzadziej są spotykane w modzie dziecięcej przez co ciężko znaleźć w garderobie odpowiedni zamiennik na lekcje.

Strój jeździecki dla dzieci – toczek

To druga rzecz, która zaraz obok butów powinna być naszym pierwszym wyborem, jeżeli zechcemy skompletować strój jeździecki dla dzieci. Własny kask zwiększa komfort i poczucie higieny, ponieważ jest użytkowany tylko przez jedno dziecko. Pod takim kaskiem głowa szybko się poci, postają korzystne warunki do namnażania drobnoustrojów i bakterii. Kaski w wypożyczalni powinny być więc po każdym użyciu dezynfekowane. Posiadanie swojego prywatnego egzemplarza niesie za sobą dodatkową korzyść, jaką jest idealne dopasowanie rozmiaru, aby toczek nie przesuwał się i w pełni chronił głowę, a jednocześnie nie uciskał za bardzo. Idealny powinien przylegać do głowy i bez zapinania pasków pozostawać w miejscu przy poruszaniu głową.

Strój jeździecki dla dzieci – sztylpy/czapsy

Te zagadkowo brzmiące nazwy elementów stroju jeździeckiego dla dzieci, określają ochraniacze na łydki. To dodatkowa ochrona przed otarciami. Różnica między tymi dwoma wynika z rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Czapsy robi się z zamszu lub podobnego materiału, a sztylpy ze skóry. Przy dobieraniu rozmiaru warto wziąć pod uwagę, że z pewnością się rozciągną. Dlatego lepiej aby na początku były delikatnie przyciasne, niż później zbyt luźne i wymagające ciągłego poprawiania.

Strój jeździecki dla dzieci – bryczesy

Bryczesy są specjalnymi spodniami do jazdy konnej. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, przy wyborze stroju do jazdy konnej dla dzieci powinniśmy kierować się wygodą i brakiem szwów po wewnętrznej stronie uda. Bryczesy są właśnie tak zaprojektowane, a dodatkowo mają wzmocnioną część zwaną lejem, wykonaną ze skóry zamszu lub silikonu. Taki lej może być umiejscowiony tylko w okolicach kolana (wtedy mamy do czynienia z lejem kolanowym) lub w obrębie kroku oraz wewnętrznej części ud, kolan i łydek (nazywamy to lejem pełnym). Ten element chroni przed otarciami, odciskami czy bólem.

Może zainteresować Cię również: Miś szumiś

Strój jeździecki dla dzieci – kamizelka ochronna

Jest to dodatek zwiększający bezpieczeństwo dziecka w przypadku upadku z konia. Przydaje się na każdym etapie zaawansowania. Jego wzmacniana konstrukcja chroni kręgosłup oraz klatkę piersiową przed urazami. Warto wiedzieć, że ten element stroju jeździeckiego dla dzieci jest wymagany podczas brania udziału w konkursach.

Strój jeździecki dla dzieci – skarpety jeździeckie

Wyglądem przypominają podkolanówki, ponieważ są długie. Dziwić może, że zakłada się je na spodnie – stanowią kolejną warstwę stroju jeździeckiego dla dzieci chroniącą przed otarciami od siodła i strzemion.

Strój jeździecki dla dzieci – top

Ten element stroju jeździeckiego dla dzieci pozwala na największą dowolność wyboru. Zastrzeżone jest jednak, aby była w miarę przylegająca oraz zakrywała ramio, plecy i dekolt.

Strój jeździecki dla dzieci – rękawiczki

Dla jednych bardzo przydatne, dla innych zupełnie zbędne w stroju jeździeckim dla dzieci. Będzie zależeć od delikatności dłoni twojej pociechy, czy będzie wolała ich używać czy nie.

Jaki strój jeździecki dla dzieci?
Jaki strój jeździecki dla dzieci?

Strój jeździecki dla dzieci – cena

Ile będzie kosztował pełny strój jeździecki dla dzieci? Skompletowanie całości może przekroczyć 1000zł, dlatego zachęcamy do kupowania na raty, stopniowo. Ceny poszczególnych części będą wynosić około:

 • 200zł za buty
 • 100zł za ochraniacze
 • 30 zł za skarpety
 • 150 za spodnie
 • 300zł za kamizelkę
 • 250 zł za kask
 • 50zł za rękawiczki

Gdzie kupić strój jeździecki dla dzieci?

Będąc zdecydowanym na zgłębianie nowej pasji warto zainwestować w cieszące się zaufaniem i renomą marki odzieży, produkujące stroje jeździeckie dla dzieci, do których należą popularne HKM, Horze czy Horsenjoy. Te oraz wiele innych znaleźć można na aukcjach w Internecie.

Zobacz także: Szalik do karmienia piersią

Strój jeździecki dla dzieci – opinie

Czy wasze dziecko kocha konie? Czy nabyliście już strój jeździecki dla dzieci? Może podzielicie się własnymi przemyśleniami na ten temat? Zapraszamy do zostawienia komentarza.

Strój jeździecki dla dzieci – ranking najlepszych

Przygotowaliśmy ranking dobrych i popularnych elementów stroju jeździeckiego dla dzieci, które są wybierane najchętniej. Oto one:

« || » Kategoria: Akcesoria dla dzieci i niemowląt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *