Leżaczek bujaczek – do czego służy i jak wybrać najlepszy?

Leżaczki bujaczki mogą okazać się dla wielu rodziców przydatne, a wręcz niezbędne. Szczególnie, gdy nasz maluch należy do wymagających i zabiega cały czas o zainteresowanie i noszenie na rękach. Jest to niestety uciążliwe, a wielogodzinne trzymanie niemowlaka może rodzica całkowicie pozbawić jakiegokolwiek czasu wolnego czy chwili snu.

Co prawda, dziecko w naszych ramionach smacznie śpi, ale jako rodzice również zasługujemy na chwilę wytchnienia. Ewentualnie, chcemy popracować trochę w domu czy najzwyczajniej w świecie posprzątać lub ugotować posiłek. To właśnie w takich chwilach z pomocą przyjdzie nam leżaczek bujaczek.

Czym jest leżaczek bujaczek? Do czego służy? I jak wybrać najlepszy z dostępnych na rynku?

Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tekstu.

Leżaczek bujaczek - sodalicious.pl
Jakie są opinie o leżaczkach bujaczkach? Poznaj zdanie innych rodziców.

Czym jest leżaczek bujaczek?

Leżaczek bujaczek to niewielkich rozmiarów bujak z zamontowanym specjalnym uchwytem lub rączką umożliwiającą przenoszenie bujaczka w dowolne i dogodne dla nas miejsce.

Dziecko przebywając w bujaku może obserwować otaczający go świat lub zdrzemnąć się. Leżaczki wyposażone są zazwyczaj w pasy mające zapewnić dziecku bezpieczeństwo i gwarancję, że nie wypadnie ono z niego w trakcie snu. Nie oznacza to jednak, że maleństwo można zostawiać w leżaczku bujaczku bez jakiegokolwiek nadzoru osoby dorosłej.

Jaką funkcję pełni leżaczek bujaczek?

Leżaczek bujaczek nie rzadko jest sprzętem wielofunkcyjnym. Jednak do jego podstawowych zastosowań należy zapewnienie dziecku bezpieczeństwa oraz komfortowej przestrzeni do spędzania czasu, obserwowania otoczenia czy snu.

Większość bujaczków posiada możliwość regulowania pozycji siedziska, dzięki czemu leżaczek można dostosować do danej sytuacji. Regulacja ta umożliwia nam, więc w pewnych sytuacjach możliwość zastąpienia nim kołyski czy łóżeczka.

Jakie są rodzaje bujaków?

Możemy spotkać się z następującymi typami leżaczków bujaczków:

 • leżaczki bujaczki tradycyjne,
 • leżaczki bujaczki 2w1,
 • leżaczki bujaczki 3w1,
 • leżaczki bujaczki elektryczne,
 • leżaczki bujaczki interaktywne.

Jeśli ciekawi Was jak prezentują się niektóre z podanych rodzajów leżaczków bujaczków to koniecznie zajrzyjcie na stronę chicco.pl. Przy okazji możecie porównać czym różnią się od siebie obecne tam modele bujaczków i leżaczków.

Zobaczmy zatem czym charakteryzują się wymienione wyżej rodzaje bujaków.

Leżaczek bujaczek tradycyjny

Jest to najprostszy i chyba najczęściej spotykany rodzaj bujaczka. Pełni on jedynie rolę obecnych w nazwie, leżaczka oraz bujaka. Ten typ leżaczków miewa zamontowany pałąk, do którego zamontowane są zabawki czy karuzela.

Leżaczek bujaczek 2w1

Może służyć za leżaczek oraz huśtawkę. W przypadku niemowląt poniżej 6 miesiąca życia sprawdzi się jako tradycyjny leżaczek bujaczek, natomiast nieco starsze dzieci będą miały swoją własną i nieco mniejszą, ale znaną każdemu pokoleniu huśtawkę.

Leżaczek bujaczek 3w1

Może on pełnić dodatkowo rolę łóżeczka, kołyski oraz krzesełka. Ostatniej funkcji zawdzięczamy dodatkową oszczędność pieniędzy, ponieważ nie mamy dodatkowych wydatków w postaci samego krzesełka do karmienia.

Leżaczek bujaczek elektryczny

Spełnia się on w roli tradycyjnego leżaczka bujaczka. Odróżnia go jednak od niego fakt, że w ruch wprawia go zautomatyzowany mechanizm.

Leżaczek bujaczek interaktywny

Podobnie jak poprzedni rodzaj, pełni on rolę tradycyjnego leżaczka bujaczka, jednak dodatkowo wyposażony jest w zabawki lub inne elementy, jak przyciski, których użycie sprawia, że zaczynają one migotać na najróżniejsze barwy czy wydawać dźwięki lub grać krótkie melodyjki.

Leżaczek bujaczek - sodalicious.pl
Co ma znaczenie przy wyborze leżaczka bujaczka?

Na co zwrócić uwagę wybierając leżaczek bujaczek dla niemowlaka?

Wybierając leżaczek dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

 • bezpieczeństwo,
 • wiek dziecka,
 • konstrukcję leżaczka bujaczka,
 • możliwość regulowania oparcia,
 • możliwość prania obicia,
 • funkcjonalność, czyli rodzaj leżaczka bujaczka.

Co dokładnie mamy na myśli?

Zobaczcie poniżej.

Bezpieczeństwo

Najwięcej leżaczków bujaczków posiada trójpunktowe pasy. Jednak bez większego trudu możemy natrafić na modele wyposażone w pasy pięciopunktowe, które zapewniają dziecku jeszcze większe bezpieczeństwo. Należy sprawdzić również, czy leżaczek jest odpowiednio wyważony oraz czy posiada odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające, że korzystanie z niego jest bezpieczne dla dziecka.

Wiek dziecka

Przy wyborze leżaczka musimy kierować się tym kryterium. Najczęściej spotykane są leżaczki przeznaczone od 3 miesiąca życia dziecka. Podobnie istotna jest waga malucha. Nie możemy bowiem wkładać dziecka do leżaczka bujaczka kiedy przekroczyło ono dopuszczalną maksymalną wagę. Bujak w tej sytuacji mógłby się przewrócić lub najzwyczajniej w świecie połamać co stanowiłoby niebezpieczeństwo dla dziecka.

Konstrukcja leżaczka

Leżaczek bujaczek musi być wykonany z solidnych i jednocześnie bezpiecznych dla dziecka materiałów. Powinien też cechować się dużą stabilnością, a także niską wagą, która umożliwiłaby bezproblemowe przeniesienie bujaczka w dowolne miejsce.

Regulacja oparcia

Regulowane oparcie daje nam dodatkowe możliwości. Dzięki regulowanej wysokości czy kątowi nachylenia możemy dostosować leżaczek bujaczek do potrzeb naszego dziecka. W praktyce oznacza to, że dziecko przebywając w bujaczku może spać czy być karmione.

Możliwość prania obicia

Obicie powinno być wykonane z miłego w dotyku materiału, a przy tym odpornego na zabrudzenia. Mile widziana jest możliwość zdjęcia obicia i wyprania go w pralce automatycznej.

Funkcjonalność

Zależy ona głównie od rodzaju danego leżaczka bujaczka. Automatyczne bujanie dziecka, huśtawka czy blokada bujania to tylko niektóre z możliwości i funkcji z jakimi możemy zetknąć się w trakcie wyboru bujaka. Ciekawostką są modele zawierające pozytywkę czy projektor.

Leżaczek bujaczek - sodalicious.pl
Ile kosztują leżaczki bujaczki? Gdzie można je kupić?

Od kiedy można korzystać z bujaczka?

W większości przypadków leżaczki bujaczki nie posiadają ograniczeń wiekowych. Możliwość dostosowywania oparcia do potrzeb dziecka sprawia, że z leżaczków bujaczków z powodzeniem mogą korzystać nawet noworodki.

Do kiedy dzieci mogą korzystać z leżaczka bujaczka?

Chociaż nie istnieją ograniczenia wiekowe, to wagowe już jak najbardziej. To od maksymalnej dopuszczalnej wagi dziecka dla danego modelu leżaczka bujaczka i tempa rozwoju dziecka zależy do kiedy będzie mogło ono bezpiecznie używać bujaczka. Większość bujaczków posiada maksymalny udźwig wynoszący od 9 do 18 kilogramów.

Ile czasu dziecko powinno spędzać w leżaczku?

Leżaczek bujaczek wzbudza wiele kontrowersji. Chodzi tu głównie o rzekomy negatywny wpływ na rozwój kręgosłupa czy bioder dziecka. Warto pamiętać, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Jeśli zachowamy, więc zdrowy umiar i dziecko będzie przebywać w bujaczku maksymalnie 2 godziny dziennie to nie powinniśmy mieć powodu do zmartwień.

Jednak jeśli nadal macie wątpliwości porozmawiajcie z zaufanym lekarzem i poproście go o poradę.

Opinie

Część rodziców wystrzega się korzystania z leżaczków bujaczków ze względu na ich rzekomy szkodliwy wpływ na niemowlę. Inni zaś nie wyobrażają sobie bez nich rodzicielstwa i traktują leżaczki bujaczki jako znaczne ułatwienie. Zwłaszcza przy bardzo wymagających dzieciach.

Zdarzają się również rodzice mówiący o tym , że leżaczek bujaczek pomógł ich dzieciom w nauce chodzenia.

W jaki sposób? – pytacie.

Wstawanie z leżaczka bujaczka było łatwiejsze dla dzieci niż podnoszenie się z płaskiej powierzchni. W początkowej fazie leżaczek bujaczek stanowił również podpórkę pozwalającą trenować chodzenie.

Producenci i ceny

Do producentów dziecięcych leżaczków bujaczków należą firm takie jak Apollsun, Arti, Baby Mix, Baby Smile, Bright Starts, Caretero, Chicco, EcoToys, Fillikid, Fisher-Price, Foppapedretti, Graco, Hauck, Jane, Joie, Kinderkraft, Koelstra, Lionelo, Malplay, Moneks, Sun Baby czy Tiny Love. Ceny wahają się od około 80 złotych do około 900 złotych i zależą rodzaju leżaczka i ilości funkcji jakie pełni.

Zobaczcie recenzję wybranego leżaczka bujaczka:

Co sądzicie o leżaczkach bujaczkach? Jaki rodzaj leżaczka uważacie za najlepszy dla Waszego dziecka?

Dajcie znać w komentarzach.

« || » Kategoria: Akcesoria dla dzieci i niemowląt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *