Laktator elektryczny

Laktator to szczególnie przydatne dla mam urządzenie w okresie karmienia piersią. Spodoba się ono mamom, które muszą zostawić dziecko pod czyjąś opieką lub po prostu mają zbyt dużo pokarmu i muszą go odciągać.

Najlepszym wyborem pozwalającym na zrelaksowanie się w czasie tej czynności może okazać się laktator elektryczny.

Czym jest laktator elektryczny i jak wybrać odpowiedni?

Czytajcie dalej!

laktator elektryczny - sodalicious.pl
Jaką rolę pełni laktator elektryczny? Czy jego pomoc ogranicza się wyłącznie do odciągania pokarmu?

Laktator elektryczny – co to jest i jak działa?

Laktator elektryczny to urządzenie służące do odciągania mleka. Jest on zasilany na prąd lub baterie, jednak zdecydowanie częściej spotyka się laktatory na ten drugi rodzaj zasilania.
Aby skorzystać z laktatora należy przyłożyć go do brodawki i włączyć urządzenie, a ono już samo zacznie odsysać pokarm do butelki. W większości modeli mamy możliwość regulacji rytmu ssania.

Jak zbudowany jest laktator elektryczny?

Niezależnie od tego jaki laktator elektryczny wybierzemy, każdy z nich składa się z:

 • kapturka ssącego (lejka),
 • butelki na mleko,
 • nakrętki do butelki na pokarm,
 • modułu elektrycznego odpowiadającego za działanie urządzenia.

Bardzo istotny wybór stanowi lejek. Aby zapewnić odpowiedni komfort i nie podrażniać piersi powinien on być zrobiony z silikonu.

Na co zwrócić uwagę wybierając laktator elektryczny?

Dobry laktator powinien być cichy w czasie pracy. Jednak nie jest to jedyne kryterium jakim powinniśmy kierować się w trakcie zakupu dobrej jakości laktatora elektrycznego.

W celu wybrania dobrego laktatora elektrycznego musimy zwrócić uwagę na:

 • moc – laktator powinien mieć możliwość regulacji siły i prędkości ssania,
 • ilość cykli na minutę / prędkość ssania (cpm) – ilość tę trzeba dobrać indywidualnie do tego czy pokarm będziemy odciągać regularnie czy okazjonalnie,
 • ilość faz odciągania – laktator powinien posiadać dwufazowe odciąganie, które imitować będzie naturalny tryb ssania mleka przez dziecko, pierwsza faza to stymulowanie wypływania mleka, etap drugi to głębokie ssanie,
 • wyświetlacz – najczęściej pokazuje on siłę oraz czas odsysania mleka,
 • zegar z alarmem – pozwoli zaplanować następne odciąganie i powiadomi, gdy nadejdzie jego pora,
 • rodzaj zasilania – przewodowe (prąd) oraz bezprzewodowe (na baterie),
 • części zamienne – powinny one znaleźć się w zestawie z wybranym przez nas laktatorem,
 • dodatkowe akcesoria – możemy spotkać laktatory elektryczne z dodatkami takimi jak nakładka masująca, podstawka pod laktator, wkładki laktacyjne czy sterylizator do butelek .

Ilość cykli na minutę poniżej 30 może wywoływać ból piersi. W przypadku mam, które pokarm odsysać będą tylko raz na jakiś czas sprawdzi się prędkość od 30 do 35 cykli na minutę. Dla kobiet planujących codzienne, regularne odciąganie mleka najlepszym wyborem będzie od 35 do 60 cykli na minutę.

Dodatkowo, należy zastanowić się czy wybierzemy laktator pojedynczy czy podwójny, który pozwoli odsysać mleko z obu piersi jednocześnie.

laktator elektryczny - sodalicious.pl
Jakie są wady i zalety laktatorów elektrycznych? Czy czyszczenie laktatorów elektrycznych jest trudne?

Wady i zalety laktatorów elektrycznych

Największą wada laktatorów elektrycznych jest generowany przez nie dźwięk w trakcie procesu odciągania pokarmu z piersi. Niektórym osobą może on przeszkadzać i odbiorą go one jako hałas.

Zdecydowanie więcej rzeczy przemawia jednak na korzyść laktatorów elektrycznych. Nie wymagają one wysiłku ze strony karmiącej mamy, aby odciągnąć mleko, a także dają możliwość jednoczesnego odsysania mleka z obu piersi.

Laktator elektryczny pomaga również rozwiązać problem występujących zastojów mleka, podczas problemów z laktacją pobudza pierś do produkcji mleka oraz przynosi ulgę, gdy mamy jego nadmiar. Ponadto, laktator, a raczej zmagazynowany w butelkach przy jego użyciu pokarm, pozwala na pewną swobodę i zostawienie dziecka pod opieką innych osób.

Korzystanie z laktatora elektrycznego poleca się mamom w sytuacjach chowania się brodawki (wklęsła brodawka), nie opróżniania całej piersi przez niemowlę oraz gdy dziecko ma problem ze ssaniem, na przykład ze względu na bycie wcześniakiem.

Kiedy najlepiej kupić laktator?

Większości osób wydaje się, że laktator najlepiej kupić po porodzie. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w sytuacji wcześniejszego porodu lub przeprowadzonego cesarskiego cięcia, gdy mama i maluch są rozdzieleni. W takim przypadku laktacja ustanie.

Warto, więc rozważyć zakup laktatora jeszcze przed porodem, aby móc w przypadku, którejś sytuacji z powyższych, stymulować wytwarzanie pokarmu przez piersi przy użyciu laktatora elektrycznego.

Jak czyścić laktator elektryczny?

Przed pierwszym użyciem laktator należy wyparzyć. Najczęściej laktator można rozłożyć na części i oczyścić go pod bieżącą wodą wraz z delikatnym środkiem myjącym po czym dokładnie opłukać i osuszyć.

Laktator należy również każdorazowo dezynfekować poprzez wyparzanie go lub przy użyciu sterylizatora. Aby zachować należytą higienę przed korzystaniem z urządzenia należy dokładnie umyć ręce. W ten sposób bakterie nie dostaną się do laktatora oraz do samego mleka.

Pamiętajcie, aby przed pierwszym myciem laktatora elektrycznego zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi czyszczenia urządzenia załączonymi przez producenta.

laktator elektryczny - sodalicious.pl
Poznaj ceny laktatorów elektrycznych oraz dowiedz się co o laktatorach myślą inne mamy.

Opinie

Kobiety karmiące bardziej chwalą sobie korzystanie z laktatorów bezprzewodowych. Uważają je również za bezpieczniejsze, ze względu na brak kontaktu ze źródłem prądu. Najlepsze recenzje zbierają laktatory podwójne dwufazowe, które imitują sposób picia mleka przez niemowlę oraz zmniejszają długość trwania odsysania mleka ze względu na jednoczesną pracę na dwóch piersiach.

Urządzenia tego typu są bardzo pożądane nie tylko ze względu na brak angażowania mięśni w proces odciągania pokarmu, ale także ze względu na pobudzanie piersi do produkcji mleka oraz redukowanie ryzyka wystąpienia zastojów.

Producenci i ceny

Laktatory elektryczne produkują firmy Chicco, Philips, Canpol, Lovi, Medela, Tommee Tippee, Lansinoh, Beurer, Bayby, Mamajoo, Nuk, Suavinex czy Lionelo. Ceny wahają się od około 70 złotych do około 1000 złotych i zależą od tego czy wybrany model jest podwójny lub pojedynczy oraz załączonych do laktatora akcesoriów i części zamiennych.

Chętnym dowiedzieć się o laktatorze z ust innej mamy dedukujmy ten filmik:

Czy korzystałyście z laktatora? Jeśli tak, to jakie są Wasze wspomnienia związane z tym urządzeniem?

Dajcie znać w komentarzach.

« || » Kategoria: Akcesoria dla rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *