Smoczek uspokajający dla niemowlaka

Dziecko ze smoczkiem w buzi to codzienny widok. Odpowiednio dobrany smoczek pomoże uspokoić niemowlaka i zaspokoi jego potrzebę ssania.

Jednak jak wybrać dobry smoczek uspokajający? Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu? Czy kierować się opiniami innych rodziców?

Czytajcie dalej!

Smoczek dla niemowlaka – jakie jest jego zadanie?

Niemowlę od urodzenia posiada instynkt ssania. Najpierw ssie pierś matki, potem zdarzy się, że własny kciuk, a nawet róg kołderki, pod którą śpi. Ssanie działa na dziecko uspokajająco i daje poczucie bezpieczeństwa.Ssanie wspomaga żuchwę niemowlęcia w przesuwaniu się do przodu, co w efekcie prowadzi do tego, że pod koniec 12 miesiąca życia szczęka dziecka prawidłowo się uformuje.

Zazwyczaj, do około 3 miesiąca życia potrzeba ssania jest zaspokajana w trakcie karmienia dziecka. U niemowląt powyżej 3 miesiąca, u których przerwy pomiędzy karmienia stopniowo się wydłużają, a instynkt ssania daje o sobie znać warto zastanowić się nad zastosowaniem smoczka uspokajającego. Uspokoi on dziecko i skutecznie pomoże w zasypianiu.

Od kiedy i do kiedy można stosować smoczek uspokajający?

Smoczki uspokajające można stosować od około 4 tygodnia życia dziecka. Zdarza się jednak, że rodzice korzystają ze smoczków już od pierwszych dni życia dziecka. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, na przykład, gdy noworodek nie jest karmiony piersią. W takiej sytuacji warto spytać o poradę lekarza pediatrę.

Smoczek najlepiej odstawić tak szybko jak to tylko możliwe. Z całą pewnością ze smoczka nie powinny korzystać dzieci posiadające swoje pierwsze mleczaki. Najpóźniej z używania smoczka uspokajającego należy zrezygnować w okolicach 18 miesiąca życia.

smoczek uspokajający dla niemowlaków
Smoczek uspokajający dla niemowląt / Poznaj opinie rodziców!

Na co zwrócić uwagę wybierając smoczek uspokajający?

Wybór smoczka to z pozoru błaha decyzja. Jednak jest ona bardzo ważna. Źle dobrany smoczek zamiast ułatwić życie i działać kojąco na dziecko, to może je jedynie utrudnić. Jeśli wybierzemy zbyt mały smoczek to będzie on non stop wypadał niemowlakowi z buzi, a to tylko wzmocni jego niepokój i płacz.

Aby wybrać dobry smoczek uspokajający należy zwrócić uwagę na:

 • rozmiar smoczka – uzależniony jest od wieku dziecka,
 • kształt smoczka – do wyboru mamy anatomiczny oraz okrągły,
 • rodzaj materiału z jakiego wykonana jest gumka – do wyboru mamy lateks i silikon,
 • tarczkę smoczka – najmniejszą popularnością cieszą się tarczki okrągłe,
 • uchwyt smoczka – powinien być wykonany z gładkiego plastiku, aby dziecko się nie skaleczyło,
 • atesty bezpieczeństwa – powinien posiadać certyfikat CE oraz pozytywną opinię pediatrów,
 • ograniczenia wiekowe – wielkość smoczka będzie różna w zależności od wieku dziecka dla jakiego smoczek jest dedykowany.

Najczęściej można spotkać smoczki uspokajające podzielone ze względu na wiek.

Przedziały wiekowe są następujące:

 • od urodzenia do 2 miesiąca życia,
 • od urodzenia do 3 miesiąca życia,
 • od urodzenia do 6 miesiąca życia,
 • od 3 do 6 miesiąca życia,
 • od 6 do 18 miesiąca życia.

Należy pamiętać, że stosowane podziały wiekowe mogą się różnić w zależności od wybranego producenta smoczków uspokajających.

Z jakich materiałów wykonywane są gumki w smoczkach dla niemowląt?

Do wyboru mamy dwa rodzaje materiałów z jakich wykonane są, tak zwane, gumki w smoczkach:

 • lateks (kauczuk naturalny) – najczęściej posiada jasnobrązową barwę, jest lekko matowy i przezroczysty. Posiada charakterystyczny dla kauczuku zapach i smak, który może nie odpowiadać niektórym dzieciom. Smoczki z lateksem tracą swoją sprężystość i miękkość w trakcie użytkowania, a przy zbyt długi używaniu jednego smoczka, zaczyna on się lepić i znacząco zwiększa swój rozmiar.
 • silikon (silikon medyczny) – są bezbarwne i przezroczyste, nie posiadają smaku ani zapachu. Ich właściwości nie zmieniają się w trakcie używania smoczka. Gumka silikonowa w smoczku zachowuje swój pierwotny kształt i rozmiar. Jest za to mniej odporna na gryzienie w porównaniu ze smoczkiem lateksowym.
Przykład uspokajającego smoczka lateksowego z gumką anatomiczną

Jakie kształty gumek mają smoczki uspokajające?

Gumki w smoczkach uspokajających możemy spotkać w trzech wariantach:

 • anatomiczny – ścięty pod kątem z jednej strony,
 • symetryczny – długi i wąski, w kształcie kropli wody,
 • okrągły – z wyglądu może przypominać miniaturową gruszkę lub wisienkę.

Gumka anatomiczna to najczęściej stosowane rozwiązanie w smoczkach. Pozwala ona na włożenie smoczka tylko w jeden sposób, czyli wypukłą częścią w kierunku podniebienia.

Gumka symetryczna sprawia, że smoczek zawsze będzie ułożony prawidłowo w buzi niemowlaka.

Gumka okrągła również jest uniwersalna. Nie ma ona strony, która powinna być skierowana zawsze do podniebienia czy języka. Tak jak w przypadku gumki symetrycznej, smoczek zawsze będzie w buzi ułożony, tak jak należy.

Wybierając gumkę należy zwrócić uwagę na jej odpowietrzanie. Nacisk na gumkę powinien spowodować, że powietrze ujdzie. Po zaprzestaniu naciskania gumka powinna wrócić do swojego pierwotnego kształtu.

Unikajcie gumek z umieszczonymi w środku plastikowymi elementami oraz takich, w których gumka nie jest sprężysta. Mogą one wpłynąć negatywnie na jamę ustną niemowlęcia.

Tarczka smoczka – dlaczego ma znaczenie przy wyborze?

Stanowi ona element praktyczny i dekoracyjny jednocześnie.
Możemy zetknąć się z tarczkami:

 • tradycyjnymi – posiadają one wycięcie na nosek z jednej strony, kształtem przypominają wisienkę lub jabłko,
 • w kształcie ósemki – posiadają wycięcie na nosek z dwóch stron.

Niezależnie od tego na jaką tarczkę się zdecydujemy, pamiętajmy, aby zwrócić uwagę wielkość tarczki i na otwory wentylacyjne. Wtedy, gdy smoczek się przekręci to dziecko nie będzie miało utrudnionego oddychania.

Jaki powinien być dobry uchwyt smoczka uspokajającego?

Dobry uchwyt tarczki to ten bezpieczny. A bezpieczny będzie wtedy, gdy jego przymocowanie do tarczki będzie solidne, a sam uchwyt gładki, bez krawędzi, o które niemowlę mogłoby się nieopatrznie skaleczyć.

Warto zainteresować się smoczkami z uchwytami fluoroscencyjnymi oraz posiadającymi klips z łańcuszkiem. Zapobiegnie to gubieniu się smoczka i pomoże w jego odnalezieniu, nawet w ciemnościach.

smoczek uspokajający dla niemowląt
W jakich przypadkach z zakupu smoczka uspokajającego należy zrezygnować? Sprawdź!

Kiedy nie powinniśmy kupować smoczka dla niemowlaka?

Z zakupu wybranego przez nas smoczka uspokajającego powinniśmy zrezygnować, gdy gumka jest twarda, nierówna lub mało sprężysta, posiada wewnątrz plastikowe elementy oraz, gdy występuje problem z odpowietrzaniem gumki.

Nie decydujmy się również na smoczki, których tarczka nie posiada wcięcia na nosek i otworów wentylacyjnych, a materiał z jakiego została wykonana jest nierówny i ma ostro zakończone krawędzie.

Jak dbać o smoczek uspokajający?

Istnieją pewne zasady dotyczące higieny smoczków, których warto przestrzegać przez wzgląd na zdrowie dziecka.

Przed każdym użyciem smoczek należy wyparzyć, aby pozbyć się drobnoustrojów. Podając dziecku smoczek, powinniśmy trzymać go wyłącznie za uchwyt, a gumkę smoczka wymieniać raz na około 6 tygodni.

Opinie o smoczkach uspokajających dla niemowląt

Zbyt częste oraz za długie używanie smoczka przez dziecko może skutkować wadami zgryzu, częstszymi infekcjami czy uszkodzeniem sutków matki w czasie karmienia. To właśnie te obawy najczęściej wyrażają rodzice w swoich opiniach.

Problemy te wiążą się jednak wyłącznie ze zbyt długim oraz za częstym korzystaniem ze smoczka oraz nieprawidłowym utrzymaniem jego higieny. Jeśli dziecko będzie korzystać ze smoczka wyłącznie, aby się uspokoić lub zasnąć to żadne rzeczy z powyżej wymienionych nie powinny mieć miejsca.

Smoczek uspokaja dziecko i działa na nie wyciszająco oraz ułatwia zasypianie. Może on okazać się pomocny również przy odzwyczajaniu niemowlęcia od częstych karmień w porze nocnej.

Jednak największą zaletą jest to, że zasypianie ze smoczkiem w pewnym stopniu chroni przed wystąpieniem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Zaskoczeni? Bo my tak!

smoczek uspokajający dla niemowlaków
Smoczek uspokajający dla niemowląt / Sprawdź ceny!

Producenci i ceny

Uspokajające smoczki dla niemowląt produkują firmy takie jak Philips, Bibs, Lovi, Nuk, Canpol, Tomee Tipee czy MAM. Ceny smoczków wahają się od około 4 złotych do około 110 złotych i zależą od materiału z jakiego został wykonany smoczek oraz jego designu.

Jakie jest Wasze zdanie o smoczkach uspokajających? Czy są skuteczne?
Dajcie znać w komentarzach!

|| » Kategoria: Akcesoria dla dzieci i niemowląt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *