Chodzik dla dzieci

Chodziki dla niemowląt to kwestia dość burzliwa. Podczas, gdy jedni je zachwalają, u innych na samą myśl korzystania z tego dziecięcego akcesorium powstaje gęsia skórka.

Czy chodzików dla dzieci należy się bać? Jakie są ich rodzaje? Od kiedy można bezpiecznie wprowadzić chodzik do życia dziecka? Czym się kierować przy wyborze chodzika?

Czytajcie dalej!

chodzik dla dzieci
Dowiedz się czym jest chodzik oraz czym się kierować, aby wybrać taki, który spodoba się dziecku.

Chodzik dla dzieci – co to jest?

Chodzik należy do akcesoriów dziecięcych, które mają za zadanie wspomóc naukę chodzenia u dziecka i zapewnić mu przy tym należyte bezpieczeństwo. Dziecko uczące się chodzić nie będzie wtedy narażone na urazy wynikające z przewróceń czy potknięć.

Należy jednak pamiętać, że chodzik nie służy do nauki chodzenia, a jedynie pomaga w tej nauce, gdy dziecko zaczyna już samodzielnie stawiać swoje pierwsze kroki.

Jakie są rodzaje chodzików?

Chodziki stanowią dość bogaty asortyment. Chodziki dla dzieci możemy podzielić na:

 • chodziki tradycyjne (na kółkach) – najpopularniejsze rozwiązanie, ten rodzaj chodzików posiada miejsce do siedzenia dla dziecka oraz stelaż z kółkami,
 • chodziki pchacze – stanowią dla dziecka podpórkę (na wzór balkoników dla osób starszych),
 • chodziki interaktywne – mają bogaty wybór dźwięków, a nawet światełek co stanowi zachętę dla dziecka do podjęcia próby korzystania z chodzika,
 • chodziki skoczki – to najczęściej stabilny metalowy stelaż z siedziskiem doczepionym do stojaka za pomocą elastycznych pasów pozwalający dziecku podskakiwać i bujać się w jednym miejscu,
 • chodziki wielofunkcyjne (2w1, 3w1, 4w1) – łączą w sobie kilka urządzeń dla dzieci, na przykład chodzik z jeździkiem (2w1) czy chodzik, jeździk, skoczek i krzesełko (4w1).

Chodziki mogą być również wyposażone w sortery czy małe skrzynie na zabawki. Możemy również zetknąć się z chodzikami stylizowanymi na samochody czy zwierzątka.

chodzik dla dzieci - sodalicious.pl
Jak wybrać najlepszy chodzik dla dziecka? Poznaj rodzaje chodzików i wybierz z pośród tych, które Cię zainteresowały.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze chodzika dla niemowląt?

Kupując chodzik musimy zwrócić uwagę na:

 • wagę chodzika – za ciężki chodzik będzie stanowił problem w poruszaniu się dziecka, a za lekki może być niestabilny i chybotliwy,
 • dopuszczalną wagę dziecka – najczęściej jest to około 10 kg, jednak spotkać można również takie, które dopuszczają do około 20 kg,
 • materiał – powinien być łatwy do utrzymania w czystości,
 • wysokość siedziska – powinna być regulowana, aby móc dostosować chodzik do potrzeb dziecka,
 • materiał siedziska – powinno być wykonane z tkaniny przepuszczającej powietrze, aby niemowlę nie nabawiło się odparzeń,
 • materiał kółek – najlepsze do chodzików są kółka gumowe lub silikonowe, ponieważ nie występuje przy nich ryzyko zarysowania podłóg,
 • blokadę w kółkach – pozwoli wykorzystać chodzik jako krzesełko do karmienia,
 • dodatkowe funkcje i akcesoria – zabawki, sortery, odtwarzanie dźwięków i piosenek,
 • budowę chodzika – chodzik nie powinien zawierać małych elementów i niewielkich zabawek, które dziecko mogłoby połknąć.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na zainteresowania dziecka, jego ulubione bajki czy kolory. Chodzik wpisujący się w te wymagania z pewnością znacznie łatwiej zainteresuje sobą dziecko.

Jakie materiały są używane do tworzenia chodzików dla dzieci?

Najczęściej spotykane na rynku chodziki to:

 • chodziki drewniane,
 • chodziki plastikowe,
 • chodziki aluminiowe.

Najbardziej trwałe są chodziki do produkcji, których wykorzystano aluminium. Trwałe są również chodziki wykonane z drewna, jednak jeśli nie są one odpowiednio zabezpieczone to zabrudzenia mogą na nich zostać już na zawsze.

Chodziki plastikowe czy aluminiowe są pod tym względem znacznie łatwiejsze do utrzymania. Materiały te bowiem nie wchłoną rozlanego napoju, a w razie konieczności można je bez problemu oczyścić pod bieżącą wodą.

Od jakiego wieku dziecko może korzystać z chodzika?

Rozpoczęcie używania chodzika przez niemowlę to kwestia indywidualna, która zależy od tego kiedy dziecko próbowało postawić swoje pierwsze kroki. Przyjmuje się, że ma to miejsce między 8, a 12 miesiącem życia dziecka.

Aby wychwycić idealny moment na wprowadzenie chodzika dziecko należy obserwować i zapoznać je z chodzikiem, gdy podejmie próby samodzielnego chodzenia.

Chodzik dla dzieci / Sprawdź ceny i poznaj opinie rodziców.

Opinie o chodzikach dla dzieci

Stosowanie chodzików to temat kontrowersyjny. Ilość przeciwników niemal dorównuje liczbie zwolenników. Osoby negatywnie nastawione do używania chodzików podkreślały ich możliwy negatywny wpływ na postawę dziecka oraz jego kręgosłup. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien szczegół, który przywoływali również w swoich wypowiedziach zwolennicy chodzików.

Chodzik stosowany z umiarem i wdrożony w odpowiednim dla niemowlaka czasie nie tylko, nie przyniesie szkody, ale dziecku pomoże. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby z chodzika zacząć korzystać dopiero w momencie, gdy dziecko samo z siebie podejmuje próby chodzenia. Czas spędzany przez niemowlę w chodziku nie powinien przekraczać 2 godzin dziennie.

Producenci i ceny

Chodziki dla dzieci i niemowląt produkują firmy Chicco, Babymoov, Foppapedretti, Bright Starts, Kindertraume, Little Bird, Bieco, Scratch, Fisher-Price, Haba, Malplay, Dolu czy Hauck. Ceny chodzików wahają się od około 50 złotych do około 600 złotych i zależne są głównie od rodzaju chodzika oraz rodzaju materiałów użytych do jego produkcji.

A oto jak prezentuje się chodzik pchacz w praktyce:

Co sądzicie o chodzikach dla dzieci? Czy Wasze pociechy je używały?

Dajcie znać w komentarzach!

« || » Kategoria: Akcesoria dla dzieci i niemowląt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *